Máte zbierku fotografií, ktorú by ste radi dali na jeden záber? Chcete odprezentovať svoju prácu kreatívnejšie? Esteticky upravená koláž je perfektnou voľbou pre rodinné spomienky, ale aj pre vašu profesionálnu prezentáciu. Na tvorbu koláži netreba drahé aplikácie či programy, jednoduchú koláž zvládnete z pohodlia domova a hlavne, zadarmo.

Koláž návrhov interiérových doplnkov.

Programy na tvorbu koláží

Predstavíme si teda niekoľko online webov a voľne dostupných (free) programov na stiahnutie, ktoré vám pomôžu dať vaše spomienky na jeden záber. Ich obsluha je pritom jednoduchá a mnoho z nich obsahuje aj možnosť širokého spektra efektov a úprav, ktoré z vašej koláže urobia niečo špeciálne.

Mnohé z týchto nástrojov ponúkajú aj možnosť zdieľania hotovej koláže priamo na sociálnych sieťach alebo odoslanie e-mailom. Takto môžete svoje dielo hneď zdieľať bez zbytočného čakania na stiahnutie a následné odoslanie.

Canva

Veľmi obľúbená webová platforma na tvorbu rôznych grafických podkladov je vhodná pre všetkých, nemusíte mať znalosti grafického dizajnu. Môžete si sem nahrať vlastné fotografie, usporiadať ich podľa svojho uváženia alebo využiť veľmi efektné predpripravené šablóny. K dispozícii máte aj ich databázu fotiek a rôznych grafických prvkov, mnoho z nich je zadarmo, no rátajte s tým, že niektoré sú dostupné len v platenej verzii.
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Veľa predpripravených šablón
+ Grafické elementy
+ Knižnica obrázkov a fotiek
– Nutnosť registrácie
– Vybrané fotky a grafiky sú spoplatnené

Koláž interiérových doplnkov v štýle moodboard z programu Canva.

Photovisi 

Ide o webovú stránku, ktorá vytvorí jednoduchú koláž z vašich fotografií. Bez akejkoľvek inštalácie či registrácie máte k dispozícii editor, ktorý vám umožní výber šablóny pre vašu koláž. Vám stačí fotografie zopár kliknutiami vložiť, upraviť a zoradiť, ako sa vám bude žiadať. Koláž stiahnete vo formáte JPEG v ľubovoľnom rozlíšení. Takisto má program rozšírené možnosti, ktoré sú však už za poplatok. Okrem toho Photovisi pridáva čas od času nové šablóny, takže sa vždy oplatí pozrieť, či nie je k dispozícii niečo nové pre vašu ďalšiu koláž.
+ Online internetová služba bez registrácie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
– Obmedzená kreativita úpravy koláže
– Možnosť stiahnutia len v nižšej kvalite
– Bezplatná verzia obsahuje vodotlač

Koláž interiérového dizajnu v programe Photovisi.

Picmonkey

Ďalšia webová stránka, ktorá ponúka tvorbu koláží. Opäť ide o online server bez akýchkoľvek zbytočných požiadaviek. Nie je potrebná žiadna registrácia a je to úplne zadarmo. Na výber máte preddefinované tvary, šablóny aj usporiadanie podľa množstva fotografií. Takisto môžete priestory pre fotografie presúvať a meniť či už tvarom alebo rozmermi. Farebne môžete zmeniť aj pozadie či okraje koláže. Ovládanie je veľmi jednoduché a program reaguje veľmi pohotovo. Picmonkey ponúka aj možnosť ukladania koláže vo formáte PNG, čo zaručuje lepšiu kvalitu obrazu, ak chcete hotové dielo tlačiť alebo ďalej zlepšovať.
+ Jednoduché ovládanie
+ Rýchle reakcie
– Rozšírené funkcie sú spoplatnené
– Nutnosť registrácie
– Bezplatná verzia len na 7 dní
– Stiahnutie koláže možné v zadarmo verzii len po zadaní karty

Tvorenie koláže v programe Picmonkey.

BeFunky

Stránka podobná aplikácii Picmonkey. Rovnako ide o webovú stránku, ktorá je zadarmo a pomôže vám s tvorbou vašej koláže, bez akýchkoľvek požiadaviek. Rovnako si tu môžete zmeniť farebnosť pozadia, orámovanie a takisto tvar fotografií na celej koláži. Niektoré preddefinované šablóny sú však bonusové a vyžadujú si platbu. Pokiaľ sa však pohráte s množstvom rámčekov a ich veľkosťou, pokojne si viete „platené“ šablóny vytvoriť. Program je jednoduchý na ovládanie a po dokončení vašej koláže stačí koláž jednoducho stiahnuť. BeFunky tiež ponúka nástroj na úpravu fotografií a retušovanie, takže môžete jednoducho upraviť vaše fotky pred ich pridaním do koláže, čím získate ešte lepšie výsledky.
+ Online interenetová služba bez registrácie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť vysokej kreativity
– Rozšírené funkcie sú spoplatnené
– Malý výber šablón v bezplatnej verzii

Koláž interiérového dizajnu v programe BeFunky.

Photo Collage Maker 

Ide o voľne dostupný program (free), ktorý stiahnete na rôznych weboch. Úlohou tejto aplikácie je tvorba fotokoláže. Program je jednoduchý, ale na prekvapenie obsahuje širokú škálu šablón a filtrov pre úpravu koláže. Fotografie stačí vložiť a potom sa už môžete hrať s poradím, veľkosťou či tvarom. Rovnako tak môžete tvoriť pozadie. Program pracuje aj s vrstvením takže v prípade, že sa vám úkon nepodaril, jednoducho ho vrátite späť. Photo Collage Maker má aj možnosť pridať text, rámy, cliparty a iné grafické prvky pre zaujímavejšie a kreatívnejšie koláže.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť špecifických úprav
+ Široká škála šablón a pozadí
+ „Krok“ späť
– Trocha staršie pracovné prostredie programu
– Obmedzená možnosť stiahnutia (len operačné systémy: Win 7, Win Vista, Win XP, Win 8

Shape Collage 

Program je úplne FREE a je teda voľne dostupný na oficiálnej stránke tvorcu. Stačí ho stiahnuť a fotky môžete pridávať rovno do programu. Môžete si zvoliť šablónu, tvar rámčekov či farbu na pozadí. Program je jednoduchý na ovládanie, dokonca aj zmena veľkosti fotografie je samozrejmosťou, no čím viac fotografií, tým je proces tvorby pomalší a program reaguje oneskorene. Shape Collage ponúka funkciu automatického vytvárania koláže, kde stačí určiť počet fotografií, šablónu a program už sám navrhne usporiadanie fotografií. Túto možnosť môžete využiť ako východiskový bod pre ďalšiu úpravu koláže.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť úprav samotnej fotografie
+ Rýchly náhľad výslednej koláže
– Pomalší chod pri väčšom množstve fotografií
– Nutnosť stiahnutia programu

Magic Photo Editor

Jednoduchý FREE program na stiahnutie, v ktorom nielenže fotky môžete upraviť, ale bez problémov z nich vytvoríte samozrejme aj koláž. Okrem toho môžete použiť rôzne efekty, rámčeky, pozadia či vpísať na koláž text. Hoci je prostredie pre niekoho viac neprehľadné, časom sa zorientujete a určite si na ovládanie zvyknete. Magic Photo Editor umožňuje aj vytváranie koláží s presahujúcimi fotografiami, vďaka tomu môžete prelínať fotografie a vytvárať tak úžasné koláže s hladkými prechodmi a efektmi.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Možnosť úprav samotnej fotografie
+ Široké spektrum efektov, rámčekov…
+ Možnosť písania textu na koláž
– Na začiatok zložitejšie ovládanie
– Nutnosť stiahnutia programu

TIP: Ak na tvorbu koláží nemáte čas alebo kreatívnu náladu, využite služby nášho šikovného grafika, ktorý vám spraví koláž na mieru za veľmi priaznivú cenu, stačí poslať mail s fotkami na plotbase@plotbase.sk

Tipy a rady, ako tvoriť koláže

 1. Vyberte si správne fotografie: Pred tým, ako začnete s tvorbou koláže, starostlivo vyberte fotografie, ktoré budete používať. Zamerajte sa na fotky s dobrou kvalitou, zaujímavými motívmi a kompozíciou. Zároveň by ste mali mať už vymyslený koncept alebo tému, ktorú chcete kolážou prezentovať.
   
 2. Rozmýšľajte nad kompozíciou: Pred tým, ako začnete s tvorbou koláže, premyslite si, aký tvar a usporiadanie fotografií chcete vytvoriť. Koláž môže mať geometrický tvar, byť vo forme srdca alebo inej abstraktnej podoby. Skúste vytvoriť rôzne návrhy a porovnajte si, ktorá kompozícia je najlepšia.

Koláž v tvare srdca so zaľúbenými fotografiami páru.

 1. Hrajte sa s farbami a textúrami: Pri tvorbe koláže môžete experimentovať s rôznymi farbami a textúrami, ktoré vám pomôžu vytvoriť jedinečné a atraktívne výsledky. Skúste napríklad zosvetliť alebo stmaviť niektoré fotografie, použiť farebné filtre alebo kombinovať čiernobiele a farebné obrázky.
   
 2. Vytvorte vrstvy a prelínače: Pre ešte zaujímavejší výsledok, pracujte s vrstvami a prelínačmi fotografii. Môžete tak vytvoriť hladké prechody medzi jednotlivými fotkami, čím dosiahnete koláž s väčšou hĺbkou a komplexnosťou.
   
 3. Pridajte grafické prvky a text: Okrem fotografií môžete do koláže pridať aj grafické prvky, ako sú rámy, cliparty, šípky alebo text. Tieto prvky môžu zvýrazniť určité časti koláže, dodať jej viac osobitosti alebo pomôcť vytvoriť konkrétny odkaz či príbeh. Nepreháňajte to ale s grafickými prvkami a použite ich len minimalisticky.
   
 4. Zachovajte jednotnosť a harmóniu: Pri tvorbe koláže je dôležité, aby všetky prvky do seba zapadali a vytvárali harmonický celok. Môžete to dosiahnuť napríklad zosúladením farieb, dodržaním určitého štýlu alebo zvolením jednotného motívu pre celú koláž.

Koláž návrhov svadobného štýlu a farebnosti.

 1. Pracujte s kontrastmi: Kontrasty v koláži môžu vytvoriť vizuálny zážitok a upútať pozornosť diváka. Pracujte s kontrastmi vo farbách, tvaroch, veľkostiach alebo štýloch fotografií. Napríklad kombinácia čiernobielych a farebných obrázkov môže vytvoriť zaujímavý vizuálny efekt.
   
 2. Využite prázdny priestor: Pri tvorbe koláže sa nebojte využiť aj prázdny priestor. Ponechanie prázdnych miest medzi jednotlivými prvkami môže vytvoriť dojem ľahkosti a umožniť divákovi lepšie sa sústrediť na jednotlivé fotografie alebo obrázky.
   
 3. Starostlivo zvoľte materiály a techniky: Koláže môžete vytvárať s rôznymi materiálmi a technikami, ako sú papier, tkaniny, maľba, kresba alebo digitálna tvorba. Vyberte si materiály a techniky, ktoré najlepšie vyjadria váš koncept a umožnia vám dosiahnuť požadovaný výsledok.
   
 4. Nechajte koláž "dýchať": Snažte sa vyhnúť preťaženiu koláže príliš veľkým množstvom prvkov. Nadmerné množstvo fotografií alebo grafických prvkov môže pôsobiť chaoticky a znížiť celkovú atraktivitu vašej koláže.
   
 5. Zvažte význam a posolstvo koláže: Pri tvorbe koláže dbajte na to, aby váš koncept alebo téma mala zmysel a jasný odkaz. Či už ide o osobný príbeh, reklamnú kampaň alebo umelecké dielo, dôležité je, aby divák pochopil posolstvo, ktoré sa snažíte odkomunikovať.
   
 6. Nebojte sa experimentovať: Tvorba koláže je kreatívny proces, ktorý ponúka veľa priestoru na experimenty. Skúšajte nové techniky, kombinujte nečakané prvky a nebojte sa meniť svoj pôvodný koncept, ak vám to pomôže dosiahnuť ešte lepší výsledok.

Koláž návrhu interiérového dizajnu.

Pokiaľ dodržíte tieto tipy a rady, vaša koláž bude nielen vizuálne atraktívna, ale aj výrazná a zaujímavá. 

Využitie

 • Prezentácia výrobkov alebo služieb: Koláže sú ideálne pre zobrazenie rôznych výrobkov alebo služieb v reklamách, katalógoch alebo na webových stránkach. Pomocou koláže môžete zvýrazniť rôzne aspekty produktu alebo odprezentovať viacero produktov naraz.

Koláž prezentácie diek z vlny a ich materiálov.

 • Vytváranie vizuálnych príbehov: Koláže sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť vizuálny príbeh alebo vyjadriť myšlienky a emócie. Môžete ich použiť na ilustráciu článkov, blogových príspevkov alebo sociálnych médií.

Koláž fotiek zobrazujúcich atmosféru hygge.

 • Osobné alebo rodinné udalosti: Koláže sú ideálne na zachytenie spomienok z rodinných udalostí, ako sú narodeniny, svadby, dovolenky alebo jubileá. Môžete ich použiť na vytvorenie fotoalbumov, pozvánok alebo ďakovných kariet.

Koláž rodinných fotiek.

 • Portfolio alebo prezentácia práce: Ak ste umelcom, fotografom alebo dizajnérom, môžete koláž využiť na prezentáciu svojej práce. Vytvorte koláž z vašich najlepších prác a zvýraznite tak svoje zručnosti a štýl.

Koláž prezentácie umeleckej tvorby obrazov.

Umiestnenie

 • Reklamné materiály: Koláže sú skvelé pre tlačové a digitálne reklamy, ako sú letáky, plagáty, brožúry, bannery alebo online reklamy.

Koláž fotografií pizze.

 • Sociálne médiá: Zvýšenie interakcie a zdieľania obsahu na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Instagram, Twitter alebo Pinterest.

Koláž fotografií koncertu.

 • Webové stránky a blogy: Vylepšenie vizuálneho obsahu vašej webovej stránky alebo blogu, čím zvýšite záujem návštevníkov.

Romantická koláž pivoniek.

 • Tlačené produkty: Vytvorenie vizuálnych prvkov pre knihy, časopisy, noviny, kalendáre alebo iné tlačené materiály.

Koláž prezentácie šperkov s morskou tematikou.

Na čo si treba dať pozor / časté chyby pri tvorbe koláží

 • Preplnenie a neprehľadnosť: Pri tvorbe koláže sa vyvarujte prílišného preplnenia alebo neprehľadnosti. Zvoľte správny počet fotografií, aby bol výsledok zaujímavý, ale zároveň dobre viditeľný a estetický.
   
 • Nedostatok jednotnosti: Pri tvorbe koláže dbajte na to, aby všetky prvky spolu súviseli a tvorili súdržný celok. Vyvarujte sa nesúrodým farbám, štýlom alebo motívom, ktoré by mohli narušiť harmóniu vašej koláže.
   
 • Nízka kvalita obrázkov: Používanie obrázkov s nízkou kvalitou môže viesť k nepríjemným vizuálnym efektom a zhoršiť celkový výsledok. Používajte len fotografie s vysokým rozlíšením a jasnými detailmi, aby vaša koláž pôsobila profesionálne a pútavo.
   
 • Zanedbávanie kompozície: Dôležitým aspektom pri tvorbe koláží je premyslená kompozícia. Dbajte na to, aby vaša koláž mala zaujímavé usporiadanie prvkov, ktoré upútajú pozornosť diváka a zároveň podporia odkaz alebo tému, ktorú sa snažíte prezentovať.
   
 • Neuvážené použitie textu a grafiky: Pri pridávaní textu alebo grafických prvkov do koláže dbajte na to, aby tieto prvky podporovali celkovú kompozíciu a vizuálny zámer koláže. Vyvarujte sa nepotrebným alebo nevhodným prvkom, ktoré by mohli odviesť pozornosť od hlavného posolstva.
   
 • Nedodržanie tlačových špecifikácií: Ak plánujete tlačiť svoju koláž, dávajte pozor na správne nastavenie rozmerov, rozlíšenia a farebných profilov, aby výsledný tlačený materiál vyzeral presne tak, ako ste mali v pláne.
   
 • Nerešpektovanie autorských práv: Pri výbere fotografií a grafických prvkov dbajte na to, aby ste rešpektovali autorské práva a používali iba obrázky, ktoré máte povolenie používať. Vyhnite sa problémom týkajúcim sa autorských práv tým, že budete využívať licencovaný obsah, obrázky z voľne dostupných zdrojov alebo vlastné autorské fotografie alebo obrázky.