Máte zbierku fotografií, ktorú by ste radi dali na jeden záber? Rodina, priatelia či zábery z dovolenky? Koláž bude rozhodne skvelou alternatívou, ktorou môžete spojiť všetky vaše dôležité, krásne či zábavné spomienky. K tomu vám netreba ani drahé aplikácie či programy, ktoré z vašich fotiek urobia dokonalú koláž. Nepotrebujete ani pomoc špecializovaného štúdia. Jednoduchú koláž zvládnete z pohodlia domova a hlavne, zadarmo.

Predstavíme si teda niekoľko online webov a voľne dostupných (free) programov na stiahnutie, ktoré vám pomôžu dať vaše spomienky na jeden záber. Ich obsluha je pritom jednoduchá a mnoho z nich obsahuje aj možnosť širokého spektra efektov a úprav, ktoré z vašej koláže urobia niečo špeciálne.

Photovisi – https://www.photovisi.com/
Ide o webovú stránku, ktorá vytvorí jednoduchú koláž z vašich fotografií. Bez akejkoľvek inštalácie či registrácie máte k dispozícii editor, ktorý vám umožní výber šablóny pre vašu koláž. Vám stačí fotografie zopár kliknutiami vložiť, upraviť a zoradiť, ako sa vám bude žiadať. Koláž stiahnete vo formáte JPEG v ľubovoľnom rozlíšení. Takisto má program rozšírené možnosti, ktoré sú však už za poplatok.
+ Online internetová služba bez registrácie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
– Obmedzená kreativita úpravy koláže

TIP: náš šikovný grafik Vám spraví koláž na mieru za veľmi priaznivú cenu, stačí poslať mail s fotkami na plotbase@plotbase.sk

Picmonkey – https://www.picmonkey.com/
Ďalšia webová stránka, ktorá ponúka tvorbu koláží. Opäť ide o online server bez akýchkoľvek zbytočných požiadaviek. Nie je potrebná žiadna registrácia a je to úplne zadarmo. Na výber máte preddefinované tvary, šablóny aj usporiadanie podľa množstva fotografií. Takisto môžete priestory pre fotografie presúvať a meniť či už tvarom alebo rozmermi. Farebne môžete zmeniť aj pozadie či okraje koláže. Ovládanie je veľmi jednoduché a program reaguje veľmi pohotovo.
+ Online internetová služba bez registrácie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Rýchle reakcie
– Rozšírené funkcie sú spoplatnené

BeFunky – https://www.befunky.com/features/collage-maker/
Stránka podobná aplikácii Picmonkey. Rovnako ide o webovú stránku, ktorá je zadarmo a pomôže vám s tvorbou vašej koláže, bez akýchkoľvek požiadaviek. Rovnako si tu môžete zmeniť farebnosť pozadia, orámovanie a takisto tvar fotografií na celej koláži. Niektoré preddefinované šablóny sú však bonusové a vyžadujú si platbu. Pokiaľ sa však pohráte s množstvom rámčekov a ich veľkosťou, pokojne si viete „platené“ šablóny vytvoriť. Program je jednoduchý na ovládanie a po dokončení vašej koláže stačí koláž jednoducho stiahnuť.
+ Online interenetová služba bez registrácie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť vysokej kreativity
– Rozšírené funkcie sú spoplatnené

Photo Collage Maker – https://softmania.sk/uprava-fotografii/photo-collage-maker#prehlad
Ide o voľne dostupný program (free), ktorý stiahnete na rôznych weboch. Úlohou tejto aplikácie je tvorba fotokoláže. Program je jednoduchý, ale na prekvapenie obsahuje širokú škálu šablón a filtrov pre úpravu koláže. Fotografie stačí vložiť a potom sa už môžete hrať s poradím, veľkosťou či tvarom. Rovnako tak môžete tvoriť pozadie. Program pracuje aj s vrstvením takže v prípade, že sa vám úkon nepodaril, jednoducho ho vrátite späť.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť špecifických úprav
+ Široká škála šablón a pozadí
+ „Krok“ späť
– Trocha staršie pracovné prostredie programu

Shape Collage – http://www.shapecollage.com/
Program je úplne FREE a je teda voľne dostupný na oficiálnej stránke tvorcu. Stačí ho stiahnuť a fotky môžete pridávať rovno do programu. Môžete si zvoliť šablónu, tvar rámčekov či farbu na pozadí. Program je jednoduchý na ovládanie, dokonca aj zmena veľkosti fotografie je samozrejmosťou, no čím viac fotografií, tým je proces tvorby pomalší a program reaguje oneskorene.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Jednoduché ovládanie
+ Možnosť úprav samotnej fotografie
+ Rýchly náhľad výslednej koláže
– Pomalší chod pri väčšom množstve fotografií

Magic Photo Editor – https://stiahnut.sk/sprava-a-uprava-fotografii/magic-photo-editor#prehlad
Jednoduchý FREE program na stiahnutie, v ktorom nielenže fotky môžete upraviť, ale bez problémov z nich vytvoríte samozrejme aj koláž. Okrem toho môžete použiť rôzne efekty, rámčeky, pozadia či vpísať na koláž text. Hoci je prostredie pre niekoho viac neprehľadné, časom sa zorientujete a určite si na ovládanie zvyknete.
+ Voľne dostupný (FREE) program na stiahnutie
+ ZADARMO
+ Možnosť úprav samotnej fotografie
+ Široké spektrum efektov, rámčekov…
+ Možnosť písania textu na koláž
– Na začiatok zložitejšie ovládanie